Przesyłka pobraniowa - jak to wygląda od kulis?

Polacy coraz chętniej kupują za pośrednictwem Internetu i bardzo często decydują się na przesyłkę pobraniową jako formę zapłaty za towar. Jak wygląda to od kulis? Zapraszamy do lektury.

Ty tylko płacisz

Cała procedura skupia się w okół sprzedawcy, czyli osoby, która nadaje do Ciebie przesyłkę. Paczka zostaje nadana i określa się jej wartość. Wysyłający zazwyczaj nie płaci nic, bo przyjęło się, że to odbiorca płaci za przesyłkę i opłaty kurierskie. Gdy paczka zostanie nadana i dotrze do Ciebie, oglądasz towar (jeśli paczka była ubezpieczona i istnieje możliwość wglądu) i za niego płacisz. Pieniądze trafiają do kuriera, a stamtąd - na konto firmy kurierskiej. Z reguły po dwóch dniach od nadania przesyłki, nadawca otrzymuje pieniądze za towar bezpośrednio od kuriera, lub w formie przelewu od firmy kurierskiej.

Czy to ryzykowne?

Jest to ryzykowne, ale tylko dla wysyłających. Jeśli nie odbierzesz towaru, nadawca będzie musiał pokryć wszystkie koszty, czyli podwójną zapłatę za wysyłkę (dostarczenie towaru do klienta - odmowa - zwrot towaru do nadawcy). Z tego powodu nie każdy sklep internetowy oferuje przesyłki pobraniowe.

Cały proces dostarczania towaru za pobraniem jest prosty. To jedna z najbezpieczniejszych opcji dostawy towaru, bo umożliwia jego natychmiastowy zwrot. Gdyby tylko wszyscy zamawiający byli uczciwi, to przesyłka pobraniowa byłaby najpopularniejszą formą dostawy towarów.