Co sprawia, że przetwarzanie płatności online jest bezpieczne?

​Zmieniły się nasze nawyki zakupowe. Coraz częściej kupujemy w sieci. E-commerce ma wiele zalet, ale stwarza też nowe możliwości dla cyberprzestępców, którzy kradną nasze dane osobiste i bankowe. Sprzedawcy muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby klienci byli pewni, że transakcje na ich stronach są całkowicie bezpieczne.  Przeciętny konsument nawet nie myśli o całym procesie, który ma miejsce, gdy płaci za przedmioty w sklepie internetowym. 

Ważne jest również zrozumienie, że w procesie płatności jest wielu graczy, nie tylko sprzedawca i klient. Istnieją również wystawcy kart, agenci rozliczeniowi i banki lub inne firmy. Dlatego kluczowe jest kontrolowanie całego procesu i zmniejszenie ryzyka na każdym etapie transakcji. Zapewnienie bezpieczeństwa klientów jest jednym z najważniejszych problemów biznesów działających online Niestety wraz z rosnącą liczbą płatności online, jest także więcej prób oszustów. Złodzieje danych mają ogromną wiedzę o tym, jak działają nowe technologie, dlatego zawsze szukają niepewnych punktów przetwarzania płatności. Nie jest łatwo i praktycznie nie da się wyeliminować oszustw, ale istnieje wiele sposobów zabezpieczenia danych i zapobiegania ich kradzieży. 

SSL
Wszystkie transakcje powinny być zabezpieczone protokołem SSL. Korzystanie z protokołu pomaga szyfrować informacje, dzięki czemu dane karty i wszystkie inne poufne dane są chronione. To oczywiście poprawia bezpieczeństwo płatności, ale także sprawia, że klienci chętniej kupują. Zabezpieczenie strony SSL jest symbolizowane przez ikonę kłódki na pasku URL, a adres internetowy zaczyna się wtedy od https.

PCI
Kiedy przetwarzamy płatności na stronie, PCI jest koniecznością. Standardy bezpieczeństwa danych kart płatniczych (PCI DSS) stanowią wytyczne dla sprzedawców. Podpowiadają im, co powinni zrobić, aby zabezpieczyć poufne dane podczas przetwarzania płatności. Sama strona sklepu internetowego nie musi być zgodna ze standardem PCI, jeśli sprzedawca wybierze odpowiedniego dostawcę płatności, spełniającego ten warunek.

Tokenizacja
Nigdy nie należy przechowywać informacji o kartach kredytowych i debetowych klientów na serwerze. Wybierając odpowiednie rozwiązanie płatnicze, możemy zagwarantować, że dane klientów nie trafiają na ogólnodostępne serwery. Tokenizacja zabezpiecza dane poufne losowo wygenerowanym łańcuchem znaków, dzięki czemu zmniejsza ryzyko związane z naruszeniem bezpieczeństwa danych. Gdy transakcja jest autoryzowana, dane są wysyłane do centralnego serwera i bezpiecznie przechowywane. W tym samym czasie system akceptanta otrzymuje unikalny numer. Następnie token może być użyty, jako zamiennik danych karty. Klient może dokonać płatności właściwie za pomocą jednego, bezpiecznego kliknięcia.